izdebnik, zabytki Pomoc dla Jagódki izdebnik, zabytki
www.izdebnik.pl - STRONA W PRZYGOTOWANIU ! Copyright 2005r. e-mail: izdebnik@izdebnik.pl
Główna Historia Turystyka Zdrowie Sport Edukacja Biznes Ogłoszenia OSP PKS Fotografia
Izdebnik - , gm. Lanckorona. Nazwa; prawdopodobnie pochodzenia wołoskiego. Wołosko-rumuńskie słowo „istep” oznacza osadę, miejsce zamieszkałe
HISTORIA
Izdebnik
Galeria zdjęć
LEGENDY
Jak to się zaczęło?
Jarzębiak izdebnicki
Boginki z Izdebnika
ZABYTKI
Kościół św. Małgorzaty
Zajazd Stara Poczta
Stara Szkoła
Zespół dworski

izdebnik, kościół izdebnik, stara poczta Jzdebnik wieś ciągnąca się wzdłuż potoku Jastrzębskiego, leżąca na wysokości 269-320 m n.p.m. przy drodze Kraków - Cieszyn. Wieś ta występuje po raz pierwszy w zapiskach historycznych w roku 1346. W dokumentach znajdujemy imię pierwszego sołtysa Wenceslaus de Isdibnik. Wraz z leżącymi wokół Lanckorony wsiami Bieńkówką i Skawinkami należała do najwcześniejszych królewszczyzn. W czasie zaborów Izdebnik został sprzedany przez rząd austriacki wraz z częścią starostwa lanckorońskiego księżniczce saskiej Franciszce. W roku 1944 partyzanci przeprowadzili akcję zborjną przciwko 70 gestapowcom przebywajacym w dworze izdebnickim. Niewielu już dziś pamięta, że w Izdebniku znajdowała się kiedyś słynna na całą Galicję i resztę Austro-Wegier wytwórnia alkoholi gatunkowych. Była nazywaną Fabryką wódek zdrowotnych, a jej produkty to powszechnie znane jastrzebiakai. Założycielem tej firmy był przedstawiciel cesarskiego rodu Habsburgów - arcyksiążę Rainer, który w latach 90 XIX wieku nabył majątki dworskie w Jastrzębi i Izdebniku. Po II wojnie światowej zniknęły na dobre jastrzębiaki arcyksiążęce. Podobno, jak mówią najstarsi mieszkańcy wsi naszej okolicy, ostatni mistrzowie habsburskiej wytwórni wódek zdrowotnych zabrali bezpotomnie do grobu receptury tych trunków.
We wsi warto zajrzeć do klasycystycznego zajazdu Stara Poczta z przełomu XVIII i XIX w. To jeden z nielicznych zachowanych budynków tego typu w kraju. Tu niegdyś zatrzymywały się dyliżanse i furgony pocztowe, tu zmieniano konie, odpoczywali podróżni i kurierzy z ważnymi przesyłkami na szlaku z Krakowa przez Cieszyn do Wiednia. Miejscowy kościół św. Małgorzaty pochodzi z początku XIX w.