Szlifuj swój angielski
www.izdebnik.pl - STRONA W PRZYGOTOWANIU ! Copyright 2005r. e-mail: izdebnik@izdebnik.pl
Główna Historia Turystyka Zdrowie Sport Edukacja Biznes Rozrywka OSP PKS Fotografia
Izdebnik - , gm. Lanckorona. Nazwa; prawdopodobnie pochodzenia wołoskiego. Wołosko-rumuńskie słowo „istep” oznacza osadę, miejsce zamieszkałe

BURSZTYNOWY SZLAK ROWEROWY

Źródło informacji : Informator Turystyka 2005

Program Szlak Bursztynowy jest polsko-słowacko-węgierską inicjatywą ekoturystyczną realizowaną wzdłuż cennego przyrodniczo i kulturowo historycznego traktu od Budapesztu przez Bańską Szczawnicę po Kraków, i dalej od Krakowa Doliną Wisły po Morze Bałtyckie. Szlak ten łączy ciekawe regiony, ich mieszkańców oraz lokalne inicjatywy na rzecz ochrony przyrody i kultury. Celem programu jest stworzenie europejskiej trasy dziedzictwa opartej o międzynarodowy szlak rowerowy oraz regionalne pętle turystyczne eksponujące unikalne wartości zakątków Bursztynowego Szlaku, ich przyrodę, tradycje, lokalną kuchnię, rzemiosło, sztukę, imprezy i jarmarki.

Bursztynowy Szlak jako trasa dziedzictwa łączy szereg lokalnych atrakcji turystycznych. Podróżując Bursztynowym Szlakiem można zaglądnąć do orawskiego skansenu w Zubrzycy Górnej i Sidzinie czy renesansowego dworu w Wysokiej; poznać Zawoję u stóp Babiej Góry – jedną z najdłuższych miejscowości w Polsce, zwiedzić ekomuzeum w tajemniczej Lanckoronie ze średniowieczną, drewnianą zabudową czy zespół parkowo-klasztorny w Kalwarii Zebrzydowskiej wpisany na listę UNESCO.

Lokalne inicjatywy “bursztynowe” realizowane są przez pełnych pasji i kreatywności partnerów Programu Szlak Bursztynowy. Warto zawitać do Ośrodka Edukacji Środowiskowej na Bursztynowym Szlaku w Zawoi Przysłop, kupić oryginalne rękodzieła Klubu Młodego Rzeźbiarza w Wysokiej, drewniane malowane zabawki wytwarzane w tradycyjnym warsztacie w Stryszawie albo oryginalną ceramikę na Jarmarku Opatowskim. Można wpaść na ziołową herbatkę do gospodarstwa ekologicznego w Skawinkach, przywieźć koszyk zdrowych produktów z “zielonej” gminy Stryszów albo nabyć u gospodarza z Lipnicy Murowanej najprzedniejszy na Szlaku Bursztynowym miód. W Krakowie na uwagę bursztynowego podróżnika zasługuje zielony szlak “Nowa Huta - Dłubnia” łączący zabytki związane z historią dzielnicy, miejsca rekreacyjne i ostoje przyrody.

Poniżej znajduje się lokalna trasa rowerowa na terenie województwa małopolskiego serdecznie zapraszając do ich penetrowania i poznawania tajemnic regionów Bursztynowego Szlaku.

Program Szlak Bursztynowy należy do środkowoeuropejskiej sieci zielonych szlaków pn. “Central European Greenways” tworzonej przez konsorcjum “Environmental Partnership for Central Europe (EPCE) w Polsce, Czechach, na Słowacji, Węgrzech i w Rumunii. Greenways to ZIELONE SZLAKI dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego tworzone wzdłuż “zielonych korytarzy” - rzek, tradycyjnych, historycznych tras handlowych, naturalnych korytarzy przyrodniczych etc. – łączące regiony, atrakcje turystyczne i lokalne inicjatywy, wspierające rozwój turystyki przyjaznej dla środowiska i rekreacji oraz promujące zdrowy styl życia i niezmotoryzowane formy transportu. Greenways stwarzają szansę na partnerską współpracę społeczności lokalnych, organizacji pozarządowych, samorządów, instytucji rządowych i przedsiębiorców na rzecz poprawy jakości życia i środowiska, ożywiania gospodarki lokalnej, wzmacniania przedsiębiorczości wśród ludzi miejscowych oraz zachowania unikalnych wartości przyrody, krajobrazu i kultury.

Przebieg: Główny czerwony szlak rowerowy - 25 km. Przecina wszystkie pięć miejscowości gminy z północy na południe - Podchybie z zespołem dworskim, Izdebnik, Jastrzębia, Lanckoronę z zabytkowym Rynkiem i Skawinki. Rozpoczyna się przy drewnianym kościółku w Woli Radziszowskiej, a kończy przy drodze głównej Stronie - Zachełmna - Budzów. Niebieskie szlaki łącznikowe: (1n). 3 km. Odchodzi od szlaku czerwonego w Izdebniku, mija zespół dworski i kościół św. Małgorzaty. Przy Domu Strażaka spotyka się ze szlakiem czerwonym. (2n). 4 km. Odchodzi od szlaku czerwonego w Jastrzębi i prowadzi do dworu, w którym obecnie mieści się szkoła. Mija przysiółki Zagrodę i Kopań i spotyka się ze szlakiem czerwonym w Lanckoronie przy ul. Piłsudskiego. (3n). 3 km. Odbija od drogi na Zachełmną, wiedzie przez las Kamionka na górze Chełm do centrum Skawinek, mijając kapliczkę "Dzwonek" i docierając do drewnianego kościoła św. Joachima. Na drodze Brody - Palcza spotyka się ze szlakiem czerwonym.

Zielone szlaki dojazdowe (do dodatkowych atrakcji przyrodniczych i kulturowych gminy) (1z). 0,8 km. Został wytyczony do zabytkowej "Starej Poczty" - zajazdu w Izdebniku. (2z). 1,7 km. Biegnie przez Podkieckę, skąd można zobaczya panoramę Kopani oraz kamieniołom i spotkaa salamandrę, zaskrońca, sarny. (3z). 1 km. Zaczyna się przed wjazdem do centrum Lanckorony za cmentarzem i prowadzi do Lanckorony "Za Górą", a dalej do Brodów i kościoła Grobu Matki Bożej należącego do dróżek - szlaku pielgrzymkowego Sanktuarium Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. (4z). 0,5 km. Prowadzi z Rynku w Lanckoronie obok kościoła św. Jana Chrzciciela na szczyt Góry Lanckorońskiej, do ruin zamku. (5z). 2,5 km. Biegnie z Lanckorony "Pod Miasto" do krzyża "Paleckiego" upamiętniającego klęskę w bitwie z Rosjanami poniesioną w 1771 r.

Informacji turystycznej udzielają: Urząd Gminy Lanckorona, ul. Krakowska 473, 34-143 Lanckorona, tel.: (0-33) 876 35 95, tel./faks: (0-33) 876 35 60, oraz Gminny Ośrodek Kultury, ul. Krakowska 473, 34-143 Lanckorona, tel. (0-33) 876 35 67 (otwarty: wt. i śr. 10-18, czw. 10-14, pt. i sob. 12-20, ndz. 12-16.). Ciekawych informacji można też zasięgnąa w Izbie Muzealnej w rynku w Lanckoronie, która otwarta jest codziennie (prócz poniedziałków) w sezonie, w godzinach: 10 - 14 (wt. - czw.), 12 - 16 (pt. - ndz.).

GŁÓWNE ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Lanckorona: Zespół dawnego budownictwa drewnianego w centrum Lanckorony ze średniowiecznym Rynkiem Lanckorońskim i Izbą Muzealną im. prof. Antoniego Krajewskiego, kościół św. Jana Chrzciciela z XIV w., ruiny zamku na Górze Lanckorońskiej wzniesionego przed 1359 r., zabytkowe wille lanckorońskie z początku XX w., neogotycki kościółek Świętego Krzyża na cmentarzu w Lanckoronie, kaplica Konfederatów Barskich z 1910 r., kapliczka św. Anny i inne kapliczki przydrożne głównie z XIX i początku XX w.

Izdebnik: Zajazd z przełomu XVIII i XIX w., tzw. "Stara Poczta", kościół św. Małgorzaty z lat 1838 - 1841, Zespół dworski z XIX w. z parkiem i budynkami gospodarczymi mieszczącymi dawną Fabrykę wódek zdrowotnych i likierów.

Jastrzębia: Zespół dworski z XIX w.

Podchybie: Zespół dworski z przełomu XVIII i XIX w. z parkiem

Skawinki: Kościół św. Joachima z XVIII w., Kapliczka "Dzwonek" zwieńczona kopulastym hełmem krytym gontem.


Źródło informacji : http://www.primar-b.pl/informator/turystyka/rower/lanckor_szlak_rower.html