Pomoc dla Jagódki
www.izdebnik.pl - STRONA W PRZYGOTOWANIU ! Copyright 2005r. e-mail: izdebnik@izdebnik.pl
Główna Historia Turystyka Zdrowie Sport Edukacja Biznes Rozrywka OSP PKS Fotografia
Izdebnik - , gm. Lanckorona. Nazwa; prawdopodobnie pochodzenia wołoskiego. Wołosko-rumuńskie słowo „istep” oznacza osadę, miejsce zamieszkałe

21.10.2010
Zakończyła się rekonstrukcja Starej Szkoły w Izdebniku, gdzie w przyszłym roku otwarte zostanie Przedszkole i nowoczesna Biblioteka Publiczna


23.06.2009

Stara Szkoła została wyburzona. Aktualnie trwają pracę budowy nowego obiektu, w którym miejsce znajdzie przedszkole oraz biblioteka.archiwum:

JAKA PRZYSZŁOŚĆ STAREJ SZKOŁY ?

Źródło informacji : KRONIKA BESKIDZKA nr. 42 z dnia 20-10-2005

Stara szkoła w Izdebniku od lat świeci pustkami. Wraz ze zmieniającymi się władzami, zmieniały się pomysły, co zrobić z budynkiem. Na projektach jak dotąd się kończyło. Ostatnio - po raz kolejny - pojawiła się propozycja ratowania budynku. Budzi jednak wątpliwości. Według oponentów szkoda pompować pieniądze w stary budynek. Czy szkoła doczeka się więc renowacji ?

Władze gminy lanckorońskiej po raz kolejny stanęły przed problemem, co zrobić ze starą szkołą w Izdebniku, wybudowaną jeszcze w okresie międzywojennym. W poprzedniej kadencji samorząd lokalny zadecydował, by niewykorzystywany budynek zburzyć. Nowa wójt Zofia Oszacka postanowiła obiekt ratować. Kiedy jednak okazało się, że remont wymagałby nakładów przekraczających koszty wybudowania nowego budynku, znów pojawiły się wątpliwości.

Ostatnio po raz kolejny sprawa powróciła. Zdaniem radnego Zbigniewa Frasia, gmina ma wiele ważniejszych potrzeb niż renowacja starej izdebnickiej szkoły. - Zadłużenie gminy wzrosło w ostatnim czasie z ośmiuset sześćdziesięciu tysięcy złotych do trzech milionów - informuje radny. - Została zahamowana budowa kanalizacji. Ponadto w przyszłym roku z większym rozmachem planuje się budowę wodociągów. W tej sytuacji - zdaniem Zbigniewa Frasia i jeszcze kilku radnych - skupić się należy na tych ważniejszych dla rozwoju gminy przedsięwzięciach (czyli kanalizacji i wodociągach). Według radnego, nie ma sensu zadłużać się czy blokować pieniędzy na remont starej szkoły.

Wójt Oszacka ma jednak wsparcie zdecydowanej większości w Radzie Gminy. Podkreśla, iż bez kredytów nie ma rozwoju. Obecne zadłużenie gminy jest pod pełną kontrolą i dalekie jest od maksymalnej sumy, na jaką mogłaby się zadłużyć. Jak informuje z kolei Maria Turek, szefowa Wydziału Inwestycji i Promocji Urzędu Gminy w Lanckoronie, nadarza się okazja na sfinansowanie aż 80 proc. kosztów remontu starej szkoły, oszacowanych na 525 tysięcy złotych, z pieniędzy unijnych, a konkretnie z Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (SPORR). Władze zamierzają zatem złożyć stosowny wniosek. - Byłoby głupotą nie skorzystać z takiej możliwości - przekonuje przewodnicząca rady, a zarazem radna z Izdebnika Cecylia Lang. Inny radny z Izdebnika zwraca uwagę, że to sołectwo dostarcza do budżetu gminy lanckorońskiej 60 proc. dochodów podatkowych, więc tej miejscowości taka inwestycja należy się. Niedawno w sołectwie izdebnickim odbyło się zebranie wiejskie. Gremium to jednogłośnie poparło projekt remontu starej szkoły.

Ostatecznie także radni gminni, choć niejednogłośnie, zdecydowali o renowacji placówki, wprowadzając do aktualnego „Wieloletniego Planu Inwestycyjnego Gminy Lanckorona” właśnie to zadanie. Co więcej, uchwalono też „Plan Rozwoju Miejscowości Izdebnik”, gdzie wyszczególniono remont szkoły.

A do czego wykorzystana będzie stara szkoła po remoncie? W placówce urządzone zostanie Lokalne Centrum Aktywności, Kultury i Promocji. Będą tutaj urządzane imprezy kulturalne i promujące Izdebnik oraz całą gminę, niektóre pomieszczenia mają być udostępniane miejscowym twórcom i przedsiębiorcom. Największa, wielofunkcyjna sala powinna pomieścić do pięćdziesięciu osób. Pracę w centrum powinny znaleźć dwie osoby. Budynek ma być dostępny dla osób niepełnosprawnych. Powierzchnia użytkowa wyniesie ponad trzysta metrów kwadratowych. Wcześniej jednak stara szkoła musi zostać wyremontowana, a w szczególności powinna zostać wymieniona m.in. część konstrukcji budynku i stolarka okienna. Przed centrum zaplanowano budowę niewielkiego parkingu. Jacek Dyrlaga

Źródło informacji : http://www.kronika.beskidzka.pl/index.php3?wiecej=tak&menu=art_g&id=3830

Historia Starej Szkoły - więcej ...